Crew |
Director |
César Romero |
Assistant Director |
Jorge Sempere |
Script |
Catalina Cabrera |
2nd Assistant Director |
Irene Enríquez-de Salamanca |
Assistant Director |
Paula Pérez-Solero |
Writers Coordinator |
Alejandro Martín |
Writers |
Alejandro Martín
Jorge Sempere
Roberto Trujillo
César Romero
Xavier Bermúdez
Jordi David
Pedro Touceda |
Gag-Man |
Eugenio Díez |
Associate Producers PLUS.ES |
Álvaro Aranegui
Carlos de Juana |
Chief of Production |
Alejandro Martín |
Assistant Director |
Eva Fernández |
Production secretary |
Yolanda Morato |
Runners |
Leo Basso
Gonzalo Fernández
Alberto Sánchez |
Promotion |
Yolanda Morato |
DOP |
Andrés Torres |
Camera Operators |
Guillermo Sempere
Jesús Villaconejos
Tito Carlón
Satur Beltrán
Eduardo Ortiz |
Chief Technicians & Op. Vídeo |
Alberto Fernández
Javier Martín |
Ayte. de Realización |
Gerardo Barone |
Camera control |
Oscar de la Villa |
Video Assists |
Lorenzo Díaz
Máriam Martín
Juan Manuel Núñez |
Camera material |
Videocatálogo Móvil |
Still photographer |
David Maroto |
Art Directors and Decorators |
Puerto Collado
Mercedes Canales |
Graphic designers |
Cristóbal Aguiló
José A. Macarrón |
Props |
José A. Macarrón |
Set dresser |
Álvaro Suárez “Palo” |
Assitant camera |
Óscar García |
Decorator Builders
Characterization.FX.
AnimatronixBuilder.
Settings
|
Escenografía Artefacto, S.L. |
Wardrobe and Costume Designers |
Beli Lara
Justo Miranda
Gema Piedrabuena |
Makeup and Hairdressing |
Paloma Lozano
Silvia Franco
Ana Huertas |
Casting Director |
Roberto Trujillo |
Editors |
Antonio Pérez
Cristina Otero
|
Assistant editors |
Beatriz Erans |
Postproduction y 3D |
Artvéctor |
Sound technician |
Tomás Erice |
Boom operators |
Sergio Corral
Susana Benito |
Sound Material |
Iván Marín |
Sonorización |
Juan Logar |
Andrés voice |
Juan Logar |
Head voice
|
Héctor Cantolla |
Holandes Errante voice |
Luis Martín Díaz
|
FX & FOH |
Manuel Corrales |
Gaffer |
Luis Fco. Martínez |
Electricians |
David Martínez
Félix Bartolomé
Aldo Basso |
Generator operator |
Álvaro Gómez |
Electrical material |
S.I.M.S.A. |
Grip |
Cinegrip |
Additional music |
Roberto Díez
Ricardo Palacín
Alex Saudinos
Juan Logar |
Original sound track |
Víctor “Coyote” |
Accountants and Legal Advisors |
Alfonso Piqué
Ana Canalejo
Javier Abarca |
Insurance |
Rosillo Hermanos |
Set |
Luis Fernando del Olmo
(San Martín de la Vega) |
Catering |
La Blanca Paloma
Vicente Catering |
Cleaners |
Alba Cárdenas |
Security |
Bahía Mahamud |
Extras |
Malpaso |